Влада знову «не шмогла»

Читати пожовклі прогнози нинішньої влади не менш захоплююче, ніж фантазії футуристів.

«У американців є потреба в телефоні, а у британців такої потреби немає. У нас більш ніж достатньо хлопчиків-кур’єрів«, – пишався своїми досягненнями головний інженер британської пошти у 1878 році.

«Комп’ютери майбутнього зможуть споживати лише 1000 ламп і бути не важчими за 1,5 тонни«, – обнадіювали світ фізики у 1949 році.

Прогнози української влади також реалізуються зі знаком «мінус», але живуть значно менше.

Для прикладу, в перше читання проекту бюджету на 2012 рік влада заклала 5,9% зростання ВВП. У середині жовтня минулого року президент України Віктор Янукович заявляв, що в 2012 році зростання ВВП в Україні складе 6%. Ще у січні цього року Микола Азаров обіцяв зростання ВВП на рівні 5-6%. Але на практиці, у два етапи бюджетного процесу, офіційні прогнози влади здулися до 3,9%. Нагадаю, що вартість цієї «помилки» – 30 млрд ВВП і 8 млрд доходів держбюджету…

А ось прогнози міжнародних інституцій, які збуваються значно частіше.

МВФ знизив прогноз по зростанню ВВП України в 2012 році на 1,8%, тепер він становитиме 3%. «Збільшення відтоку капіталу посилить фінансовий тиск на країни з великою потребою в зовнішньому фінансуванні, такі, як Україна, де державні фінанси залишаються уразливими для тиску«, – йдеться у звіті МВФ. Згідно з прогнозами Світового банку, ВВП України в 2012 році виросте тільки до 2,5%. Такий же прогноз міститься в документах Європейського банку реконструкції і розвитку – 2,5%, що на 1 процентний пункт менше, ніж у жовтневому прогнозі.

Реальність вносить свої похмурі корективи і в ці прогнози. За даними Держстату, в Україні зростання промвиробництва у річному вимірі за квартал сповільнилося до 0,9%, а в березні 2012 року впало на 1,1%, по відношенню до березня 2011 року. Нагадаю, рік тому за підсумками січня-березня 2011 року, зростання в період до січня-березня 2010 року становило 10,3%.

Це не лише наші проблеми. Тенденція до економічного зростання в цілому світі є слабкою. Як і раніше, у розвинених країнах існують серйозні проблеми, зокрема, зафіксовано високий рівень безробіття, низький рівень використання виробничих потужностей і великий фінансовий дефіцит.

А що вже казати про чахлі й виснажені корупцією та неефективним регулюванням пострадянські економіки?

Для прикладу, в березні 2012 року, вперше за останні 5 місяців, в Росії було зафіксовано падіння обсягів випуску продукції в промисловому секторі, в порівнянні з попереднім місяцем. Глибина зниження (на 1,2%, з виключенням сезонного і календарного чинників) стала безпрецедентною за період з кризового 2009 року. Не рятують навіть безпрецедентно високі ціни на мінеральну сировину.

Єдиним слабким виправданням для Азарова може стати лише те, що не одна українська економіка має чітку тенденцію до примітивізації. Проте, уряд не хоче брати на себе вину. Винні вже не лише попередники, а й погода. За словами Миколи Азарова, українську економіку підкосили холодна зима, ціни на нафту і газ. І ще Азаров заявив, що зростання економіки напряму залежить від розв’язання проблеми зайнятості. Коло замкнулося, коні не винні.

Це як в анекдоті: «Іподром. Старезна кістлява кобила просить поставити мільйон на неї, колишню чемпіонку «в ударі». А коли приходить останньою, із сумними і мокрими очима каже розореним вкладникам: «Ну не шмогла я, не шмогла«.

Андрій Пишний