Влада переплутала континенти, а ВВП України – з власним

Як заявив в Сінгапурі Президент Віктор Янукович, показники зростання валового внутрішнього продукту в Україні за підсумками 2011 року, можуть бути одними з кращих на континентi. При цьому, Віктор Янукович посилався на те, що ВВП України «зріс у 2010 році на 4,2%, у порівнянні з рекордним, за останні 15 років, падінням у 2009 році, на 14,8%«.

Парадоксальність ситуації полягає в тому, що в причинах такого оптимізму президента і криється відповідь на запитання «чому цього ніколи не станеться?».

Те, що ми спостерігаємо зараз, оці 4,2% зростання ВВП, є усього лише крихітним «відскоком», після безпрецедентного падіння. Цей сумнівний здобуток пояснюється глибиною падіння та не має жодного відношення до ефективності влади. Оскільки ефективність урядової політики виглядає зовсім по-іншому.

Наприклад, у середині цього року економіка США вийде на докризовий рівень, через півтора роки там буде економіка Росії. Україні ж, з показаними «ефективності» та «рекордними» темпами відновлення, треба ще ледь не 3 роки, аби вийти лише на рівень 2008 року!?

Можливо в Сінгапурі, де пролунала заява Президента, все сприймається дещо по-іншому, легко та по-весняному радісно, однак в Україні, люди безпомилково відчувають на собі «рекордне зростання ВВП» кожен день.

Аби зрозуміти, як насправді виглядає континентальна економічна першість і яке «рекордне» місце дісталося Україні, наведу нижче кілька фактів.

Економіка Європейського Союзу у 2010 році зросла на 1,8% (після падіння у 2009 році на 4,1%, а не на 14,8%, як в Україні), це означало, що відбулося зростання ВВП Євросоюзу на 280 мільярдів доларів.

Коли економіка України зросла на 4,2%, це означало, що ВВП зріс на 5 мільярдів доларів.

Коли у 2010 році, велетенська економіка Німеччини зросла на 3,6%, це означало приріст у сотню мільярдів євро.

Коли економіка Польщі зросла в 2010 році на 3,8%, це означало приріст ВВП учетверо більший ніж в Україні (після десятиліть «реформ» в Україні, за участю нинішніх «реформаторів», польська економіка вчетверо більша за українську).

Коли ВВП Туреччини у 2010 році зріс на 7,8% чи візьмемо післявоєнну Грузію, ВВП якої зріс на 6,4%… Тоді українському уряду краще взагалі мовчати і не згадувати про те, що у січні 2011 року, порівняно із січнем 2010 року, промислове виробництво Естонії виросло на 28,8%, Словаччини на 17,1%, Литви на 16,0%.

Тим часом, ВВП на душу населення в ЄС у 2010 році, становило 32 тисячі 900 доларів США (разом із біднішими східноєвропейськими країнами). А в Україні, після одного року президентства і чотирьох років урядування Віктора Януковича, безкінечних років перебування в Уряді представників Партії регіонів, ВВП на душу населення становить усього 3 тисячі доларів.

Перед тим, як вихваляти себе, варто уважно поглянути навколо.

Виникає закономірне питання – може вже досить «рекордів», «приїхали – час злазити»?

Найцікавіше – далі. Разом з «перемогою на континенті» в битві за ВВП, учасники сінгапурського форуму, з неприхованим піднесенням зустріли повідомлення про те, що останнім часом помітно зріс інтерес іноземних інвесторів до України.

Зокрема, Президент зазначив, що 2011 року відбулося зростання іноземних інвестицій на 7%, порівняно із 2009 роком.

За словами Віктора Януковича, загальне зростання іноземних інвестицій із 2010 року, склало 12,6%, більшість яких припадає на другу половину 2010 року. За словами глави української держави, це свідчить про повернення довіри іноземних партнерів до України.

І знову факти про те, як виглядає реальний стан справ і що насправді, думають про Україну іноземні партнери.

Рейтингове агентство Moody’s вказує на вiдсутнiсть передбачуваностi полiтики, це заводить у глухий кут структурнi реформи й ускладнює узгодженiсть монетарної та валютно-обмiнної полiтики. А тепер поставте себе на місце інвестора і спробуйте уявити, яку довіру ви відчуватимете до країни, в якій реформи зайшли у глухий кут, а економічна політика є непередбачуваною. Мені чомусь здається, що ознайомившись з такою об’єктивною оцінкою агентства, перше що зробить інвестор, це знайде на карті Україну і жирно обведе її червоним маркером, аби не дай Боже, не забути проінвестувати.

Впевненості інвестору додадуть і щотижневі заяви на найвищих дипломатичних рівнях про корупцію, продажні суди, хабарництво, зарегульованість і кумівство.

За 2010 рік іноземні інвестиції збільшилися на 4,7 мільярда доларів. У кризовий 2009 рік, обсяги прямих іноземних інвестицій до України становили 4,3 мільярда доларів. Чи це такий вже драматичний приріст?

Не почули в Сінгапурі і про те, що «зростання інвестицій» досягнуто, насамперед, за рахунок переганяння «туди-сюди» коштів українських олігархів з кіпрського офшору та збільшення капіталів російських державних банків в Україні, задля купівлі українських стратегічних галузей.

І вже зовсім передбачувано промовчали про те, що станом на сьогоднішній день, обсяг прямих іноземних інвестицій на душу населення в Україні, становить аж 977 доларів, що є найнижчим показником в Європі, після Молдови.

Єдине, про що нинішній владі справді впевнено можна звітувати, то це про збільшення за один рік кількості мільярдерів за списком «Форбс» на 60%, а їхніх капіталів – на 263%, при збільшенні ВВП України на 4,2%.

Хоча, може я помиляюсь і все правильно, просто на увазі мали не ті континенти та не той ВВП.

Андрій Пишний