Передвиборчий туман розвіявся, а обіцяне сонце так і не зійшло

Затверджені в «бюджеті обману» соцстандарти в кілька разів нижчі, ніж обіцяли перед виборами.

У розпал виборів, аби отримати голоси пенсіонерів, Віктор Янукович пообіцяв, що мінімальні пенсії збільшаться вдвічі. Та нині він «трохи» відкоригував власні обіцянки: пенсіонерам планують додати в середньому по 75 гривень. Не одразу, а ближче до кінця року. Втім, одне «пенсійне» підвищення влада таки планує. «Доведеться вдатися до підвищення пенсійного віку жінок до рівня віку виходу на пенсію для чоловіків», – заявила перший зам голови Адміністрації Президента Ірина Акімова. Вона пояснила, що середня тривалість життя жінок більше – відповідно, вони «створюють більше навантаження для Пенсійного фонду».

Так само поставилася нинішня влада і до обіцянки щодо зростання заробітних плат. Фахівці кажуть, що прожитковий мінімум занижено урядом в середньому на 16%. Це означає, що люди не отримають належних за законом сотень додаткових гривень до пенсій, зарплат та соціальних виплат. Крім того, у Держбюджеті передбачено, що «мінімалка» зросте тільки для категорії працівників із низькою кваліфікацією. Для працівників бюджетної сфери це фактично означатиме, що заробітна плата вчителя, медсестри, лікаря, буде розраховуватись на рівні оплати праці технічних працівників. Янукович та Азаров повертаються таким чином до сумнозвісної «зрівнялівки».

У Бюджеті не передбачено збільшення реального розміру стипендій, навіть для студентів-сиріт. Мабуть, Віктор Янукович знову «забув», що обіцяв студентам «доступну освіту» та «гідні стипендії». Крім того, уряд Азарова ухвалив в 5 разів зменшити розмір допомоги інвалідам війни. Замість 5180 грн., які були передбачені попереднім урядом, вони отримають по 800–1000 грн. Влада не посоромилася скасувати і надбавки до пенсій для дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, які запровадив торік уряд Тимошенко. Зменшено розміри допомоги «чорнобильцям» та малозабезпеченим сім’ям. Нема в Бюджеті і згадки про обіцяне підвищення допомоги при народженні дитини, хоча у своїй виборчій програмі Янукович казав, що підніме виплати при народженні третьої дитини аж до 100 тис. грн., а щомісячні виплати на дитину – до 250-500 грн.

При цьому влада Януковича стала найдорожчою в історії України – попри обіцянки скоротити видатки на утримання чиновницького апарату та ліквідувати Державне управління справами (ДУС), яке давно вже перетворилося на годівничку для президентського оточення. Сьогодні видатки на президентське ДУС складають 1 млрд. 51 млн. грн., тобто їх збільшено на 40%. Зокрема, офіційні заходи за участю Президента віднині коштуватимуть країні на 44% більше, його візити за кордон – на 50%. На тлі такої щедрості влади до самої себе особливо промовисто виглядають мізерні «добавки» до пенсій та зарплат.

Біда ще й у тому, що навіть на такі добавки уряд Азарова не запланував в Бюджеті реальних грошей. Значить, аби їх виплатити, влада знову буде друкувати гроші, а це призведе до інфляції та зростання цін. «Добавки» від Януковича буде швидко знецінено. Лідер Партії регіонів казав, що, прийшовши до влади, знизить податковий тиск і запровадить п’ятирічні податкові канікули для малого бізнесу. Нічого подібного в бюджеті теж нема. Натомість готується закон про спрощену систему оподаткування, за яким цей податок може зрости в 5 разів. Зростуть ставки податку і для малих підприємств, тобто для тих 6,5 млн. українців які працюють на спрощеній системі оподаткування.

Отже, поки що не видно, щоби хтось збирався виконувати власні обіцянки «для людей». Соціальні стандарти у повному обсязі збільшені не будуть. Натомість, як підкреслює Андрій Сенченко, «уряд Януковича-Азарова сьогодні робить усе, щоб ми вересень зустріли обвалом національної валюти і зростанням цін на всі споживчі товари».

Іван Яковенко