Про можливі дострокові парламентські вибори та коаліцію

Читаючи передвиборну програму Януковича чи Тимошенко виникають думки, що кандидати готувалися не до президентських, а до парламентських виборів. Більше 90% тих обіцянок можливо виконати лише за допомогою повноважень, яким наділений парламент та уряд.

Отож уявімо, що президент Янукович захоче виконати хоча б частину з того, що наобіцяв. Тоді йому однозначно потрібна власна більшість у парламенті. У парламенті якого скликання? Шостого? Чи може вже сьомого?

«У Верховній Раді України на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України…

Коаліція депутатських фракцій вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури прем'єр-міністра України, а також пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України» — стаття 83 Конституції України.

Президент Янукович, зрозуміло, спробує організувати коаліцію фракцій у чинному парламенті. Партія Регіонів (172 депутати) + Комуністична партія (27) + Блок Литвина (20) = 219 депутатів. (Інформація про кількість депутатів у фракціях та про позафракційних депутатів взята із сайту ВР). Навіть якщо додати ще шість позафракційних депутатів парламенту, то разом 225.

Це не більшість, хоча вже половина конституційного складу ВР.

Знаючи про політичну позицію деяких НУНСівців не сумніваюся, що Янукович отримає свою більшість у парламенті та відправить у відставку уряд Юлії Тимошенко.

Але це лише більшість. А відповідно до Конституції, створена повинна бути саме коаліція, а не проста більшість, бо саме коаліція депутатських фракцій має право формувати уряд та вносити пропозицію щодо кандидатури прем'єр-міністра.

Таким чином, команді Януковича доведеться домовлятися про коаліцію із фракцією НУНС. Для входження фракції у коаліцію потрібно рішення більшості депутатів з фракції, в даному випадку — мінімум 36 депутатів із 71. Сумнівно, щоб така коаліція відбулася.

«Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо:

1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції; 2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України; 3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися,» — ст. 90 Конституції України.

Цікаво було б подивитися соціологію — якби вибори до парламенту відбулися у найближчі вихідні. Втім, рейтинг основних політичних гравців нам відомий. А в українському, поки що не громадянському суспільстві, особистий рейтинг лідера приблизно збігається з рейтингом його політичної сили.

Якщо керуватися цією істиною, то стає зрозуміла паніка Володимира Литвина, який нещодавно з трибуни Верховної Ради заявив, що дострокових виборів в Україні до парламенту не буде.

Але, як ми пам'ятаємо, був вже зовсім недавно один спікер парламенту, який не бажав достр