Чужі не пройдуть, або що стоїть за відміною місцевих виборів

Перенесення Верховною Радою місцевих виборів, що мали відбутися в кінці травня, є серйозним кроком до монополізації влади з боку великих політичних гравців. Цим рішенням вони вбивають відразу двох зайців – мають час провести партійну чистку й знекровити можливу опозицію серед місцевих рад.

Відміна Верховною Радою дати місцевих виборів є доволі серйозним сигналом для місцевих політичних еліт. Насамперед  для тих, хто не тільки підтримував та фінансував передвиборчі  кампанії основних гравців президентської виборчої кампанії – Віктора Януковича і Юлії Тимошенко, а й надавав ресурси для Сергія Тігіпка та Арсенія Яценюка.

Фактично, це спроба не тільки не виконати обіцянки перед ними, а й залишити підрядний характер впливу та діяльності органів місцевого самоврядування від політичної ситуації у Верховній Раді.

Нова владна вертикаль

Рішення про скасування постанови про призначення виборів до місцевих органів влади було прийняте Верховною Радою 16 лютого. Основними силами, які підтримали це рішення, були депутати Партії регіонів, КПУ, Блоку Литвина і НУНС.  Мотивацією для такого кроку було названо відсутність бюджету на 2010 рік, що нібито унеможливлює фінансування виборчого процесу.

Частина експертів назвала подібну діяльність ВРУ зазіханням на демократію, оскільки перенесення дати виборів до місцевих органів влади не тільки подовжує термін повноважень чинного складу місцевих рад, а й створює прецедент, коли інтереси місцевих громад є заручниками великих політичних гравців.

Перенесення дати виборів створює прецедент, коли інтереси місцевих громад є заручниками великих політичних гравців

Зрозуміло, що позапарламентські сили, які здобули відчутну кількість голосів під час президентських виборів, були найбільше зацікавленні у проведенні місцевих виборів. Таким чином, вони могли б зберегти, а можливо і розширити свій електоральний вплив напередодні майбутніх парламентських виборів.

Однак за цим криються не тільки ситуативні інтереси п

отужних політичних еліт, а й реальне бажання не допустити ротації у владі. Питання монополізації влади в Україні знову постає на порядок денний.

За цим криються не тільки ситуативні інтереси потужних політичних еліт, а й реальне бажання не допустити ротації у владі

Наразі вже озвучені деякі пропозиції щодо нової дати проведення місцевих виборів. Так, Арсеній Яценюк пропонує як дату наступних виборів 31 жовтня 2009 року, Микола Томенко – 27 березня 2011 року. Однак слово залишається за Партією регіонів, яка скоріш за все узгодить свою позицію з КПУ та Блоком Литвина. Це й стане визначальним у долі місцевих виборів.

Попри всю політичну доцільність для окремих сил у перенесенні  дати місцевих виборів з поля зору випадає антиконституційність такого рішення, яку слід пов’язувати не тільки зі станом справ у парламенті, а реальну готовність гравців і насамперед Віктора Януковича отримати під свій контроль всю вертикаль влади і побороти можливу опозицію серед місцевих рад.

Вхід лише для своїх

З іншого боку, викликає стурбованість доволі  спокійна реакція політичних сил, які реально програють від дати перенесення. На цей момент лише БЮТ підготував позов щодо антиконституційності рішення ВРУ про перенесення дати виборів до місцевих рад. Враховуючи те, що він буде поданий до адміністративних судів, а не до Конституційного Суду, можна очікувати, що ситуація не буде вирішена в правовому полі.

Основними, хто зможе реально виграти від дати переносу місцевих виборів, залишаються великі політичні сили

Основними, хто зможе реально виграти від дати переносу місцевих виборів, залишаються великі політичні сили. І до них слід зарахувати як БЮТ, так і ПР, які отримають змогу не тільки провести «чистку» рядів і реорганізувати місцеві осередки партії напередодні виборів.

Політичні проекти Сергія Тігіпка та Арсенія Яценюка, в свою чергу, опиняються не тільки під загрозою зникнення з поля зору місцевих фінансистів, які сподівалися на швидке потрапляння цих політсил до місцевих рад, а й на втрату левової частки своїх рейтингів, здобутих під час президентських виборів.

Станіслав Федорчук

zp8497586rq