Янукович, або нові вибори, або узурпація влади

Коли народ обирає президента, він дає йому мандат на чітко визначений часовий проміжок та на виконання чітко визначених повноважень. 7 лютого Віктор Янукович був обраний президентом на п’ять років та під повноваження, виписані в п’ятому розділі чинної Конституції Україні.

У своїй виборчій програмі Янукович багато обіцяв про безкоштовну медичну допомогу всім верствам населення, про щорічне будівництво 50 басейнів та 500 футбольних майданчиків, про ліквідацію пільг для високопосадовців, про контрактну армію з 2011 року…

Не обіцяв тільки Янукович нічого про збільшення влади президента.

Якби Янукович підняв це гасло на виборах, то він би не дорахувався значної частини голосів. Тому що ніхто не збирався голосувати за Кучму-2.

Але сьогодні вже навіть зазвичай обережний Льовочкін не приховує: мета Януковича – розширення кола повноважень президента.

На питання, які саме додаткові повноваження треба надати Януковичу, Льовочкін ударився у абстрактні матерії – що це «похідна від політичної відповідальності президента«.

Оскільки, за словами Льовочкіна, Янукович відповідає за «всі сфери«, то логічно наділити його важелями впливу, які дали б йому можливість «реалізувати всі вимоги часу та суспільства«.

Ну і звісно, отримання Януковичем нових повноважень пояснюється тим, що вони дуже необхідні для проведення «реформ«.

Слово «реформи» – дуже зручна ширма для будь-яких дій.

Особливо добре це знає Роберт Мугабе – диктатор Зімбабве.

Експропріацію земель у білого населення, яка закінчилася катастрофою для держави, він назвав «земельною реформою».

Диктатор Камбоджі Пол Пот також не хотів нічого для себе особисто. Він жив життям аскета, і лише втілював в життя свої «реформи». У підсумку потрапив до Книги рекордів Гіннеса як диктатор, що знищив найбільший відсоток власного населення…

Банальна істина: апетит приходить під час їжі.

Віддавши повноваження Януковичу під його «реформи», завтра ми зіштовхнемося з ситуацію, що йому знову їх стане мало.

Висновок тут один.

Янукович обрався на п’ять років під нинішні повноваження.

Розширення повноважень під час президентського терміну – це така сама узурпація влади, як і продовження своїх повноважень у часі.

Якщо Янукович хоче додаткових повноважень для глави держави – в принципі це можливо, але вступити в дію вони можуть тільки після дострокових виборів президента.

Сергей Лещенко