Янукович приютив у Межигір’ї… мисливський клуб депутатів-регіоналів

Нещодавно Віктор Янукович в інтерв’ю Бі-Бі-Сі поскаржився на нелегке життя опозиції в Україні. Лідер регіоналів навіть назвав себе «живим доказом» переслідувань за політичною ознакою.

Однак цей «високий статус» жертви репресій не завадив Віктору Янукович безкарно вивести з державної власності урядову резиденцію, яка згодом була оформлена на явно підставних фігур, і самому там благополучно оселитися. Зробивши бюджетним коштом ремонт доріг і облаштування території.

Як уже неодноразово повідомлялося, офіційна версія Януковича звучить так – минулого року він вирішив викупити «хатинку» в «Межигір’ї», оскільки в 2007 році вся 140-гектарна резиденція була виведена з державної власності у приватну, і нові власники підняли йому орендну плату.

«Ціна для мене була дуже серйозна, тому я змушений був продати практично все, що мені належить і в Донецьку, і в Києві», — виправдовувався Янукович, підкреслюючи, що, окрім маєтку, йому там більше нічого не належить.

У попередній публікації я навiв докази зв’язку між Януковичем і компанією «Танталіт», яка є новим господарем у «Межигір’ї».

У подальшому розслідуванні вдалося знайти додаткові доводи, що насправді власники 140-гектарного «Межигір’я» напряму пов’язані з Януковичем. А слова лідера регіоналів про свою непричетність є лише спробою заховати реальний стан справ.

Отже, про все по-порядку.

Доказ 1. Мисливський клуб регіоналів на території «Межигір’я»

Янукович справді мешкає на своїй території, окремо відгородженій всередині «Межигір’я».

«Це такий собі тургенєвський барський маєток. Він комфортний, з розкішшю зроблений, але не супер–великий«, — розповідав в інтерв’ю Тарас Чорновіл, який був запрошений до Януковича у «Межигір’я» минулої осені.

Згідно з декларацією про доходи, площа будинку складає 620 квадратних метрів.

_Picture_file_path_13514

«Барський маєток» Януковича. Фото Тетяни Чорновіл

_Picture_file_path_13515

Янукович оточує ліс

Його звели у 2008 році. Перед цим Янукович тимчасово мешкав на убогій державній дачі, розташованій тут же в «Межигір’ї», куди він запрошував журналістів. Відразу після того, як преса зафіксувала скромні побутові умови «Лідера», будинок стерли з лиця землі. А в свій новий, «барський», Янукович зі зрозумілих причин пресу не запрошує.

Решта території «Межигір’я» офіційно належить ТОВ «Танталіт».

Ця фірма з донецьким корінням придбала «Межигір’я» у іншого донецької компанії «МедІнвестТрейд».

_Picture_file_path_13516

У минулому розслідуванні наводились доводи про близькість «Танталіту» до Януковича. Зокрема, формальний засновник фірми також виступає акціонером у інших компаніях, до кінцевих власників яких входить старший син Януковича Олександр.

Станом на сьогодні встановлeнo додаткові докази зв’язку між Януковичем і новими господарями «Межигір’я».

Як відомо, сама резиденція географічно розташована на узбережжі Київського моря, у Вишгородському районі.

Повна адреса 140-гектарного комплексу «Межигір’я» – селище Нові Петрівці, вулиця Івана Франка, 19.

А тепер – найцікавіше. За поштовою адресою «Межигір’я» значиться також така собі громадська організація «Товариство мисливців та рибалок «Кедр».

Зареєстровано воно було 12 листопада 2008 року, тобто вже після переходу «Межигір’я» в приватну власність.

Засновники «Товариства мисливців та рибалок «Кедр», згідно з офіційною випискою Держкомстату – три фізичні особи.

Ці троє – народні депутати, але не прості, а впливові члени Партії регіонів: Юрій Бойко, Сергій Тулуб і Володимир Демішкан.

_Picture_file_path_13517

Ще одна деталь – банківські рахунки «Кедру» відкриті в маловідомому донецькому «УкрБізнесБанку», який пов’язують з депутатом-регіоналом Едуардом Прутніком.

Як згодом вдалося встановити, «Кедр» не просто юридично, але й фізично розташований у «Межигір’ї».

Cпробували взяти коментар у трьох засновників «Товариства мисливців та рибалок «Кедр». Депутати Демішкан і Тулуб, з якими ми намагалися зв’язатися через помічників, протягом тижня не вийшли на контакт.

Натомість вдалося поговорити з третім акціонером – Юрієм Бойком.

«Товариство «Кедр» – це звичайний мисливський клуб. Без членства в клубі я не можу ходити на полювання«, — сказав Бойко.

Водночас він не зміг пояснити, чому організація була зареєстрована на території скандальної резиденції. «Який зв’язок між мною і «Межигір’ям»? Ми всі мешкаємо на території Київської області«, — намагався пожартувати Бойко.

Він також пообіцяв, що нам передадуть контактний телефон керівника «Товариства мисливців та рибалок «Кедр» Івана Тохтамиша, однак не виконав сказаного.

Доказ 2. «Кедр» і «Танталіт» – одна адреса

Cпробували направити листа Тохтамишу. Зателефонувавши до «Кедру», запитали, за якою адресою можна доставити кореспонденцію.

«Їхати до нас в Нові Петрівці буде далеко. Завезіть її у Києві на вулицю Велику Житомирську, 21. Це ганок зі сходами. Залиште листа там – ми будемо і заберемо«, — повідомила співробітниця «Кедру».

Всередину конверту ми поклали журналістський запит та поїхали за вказаною нею адресою. Там справді знаходився офіс. Тільки не простий, а… товариства з обмеженою відповідальністю «Танталіт», яке володіє «Межигір’ям»!

_Picture_file_path_13518

Офіс компанії Танталіт, що володіє «Межигір’ям». Тут же можна залишити листа мисливському клубу депутатів-регіоналів

Другий екземпляр свого запиту до «Товариства мисливців та рибалок «Кедр» вирішив особисто завезти в «Межигір’я».

…Ранок робочого дня. На вході до «Межигір’я» – контрольно-пропускний пункт з рамкою металопошуку. Такі само стоять у Кабміні та секретаріаті президента. Туди-сюди курсують працівники у спецодягу. Надпис на спині – «Еліт-Ландшафт» – дає уяву про характер занять. Час від часу всередину заїжджають завантажені КамАЗи.

Поряд з будкою охорони «Межигір’я» – табличка «Осторожно, злая собака». Тут же вивішено правила – разом з собою забороняється проносити зброю, кіно-, фото- та відеоапаратуру, отруйні речовини. Усі фобії Віктора Януковича представлені наочно – окрім загрози фізичного знищення також переляк від публічності.

_Picture_file_path_13523

Центральний КПП «Межигір’я»

_Picture_file_path_13521

Спокій Лідера — передусім!

_Picture_file_path_13522

За парканом в Януковича живе злий собака

На прохідній до «Межигір’я» довго розшукували керівника «Кедру».

«Де Тохтамиш? Тут йому конверт. Його немає? Він на «Сухолуччі», — переговорювалися охоронці зі своїми співрозмовниками по телефону.

«Сухолуччя» – це мисливське господарство тут же у Вишгородському районі, яке формально належить державі, але реально контролюється Януковичем.

Зрештою викликали дівчину з «Кедру», яка взяла конверт із запитаннями. Однак протягом тижня ніхто не зголосився відповісти на них.

Сьогодні на території «Межигір’я» ведеться грандіозне будівництво. Навіть ззовні видно, як там височить монтажний кран.

_Picture_file_path_13519

Всередині «Межигір’я» — будмайданчик

_Picture_file_path_13520

Оцінити масштаби новобудови можна в понад тисячу квадратних метрів. У очі кидається коштовний мідний дах. Невже Янукович готується до переїзду?

Доказ 3. Охорона з донецьким корінням

На себе звернула увагу ще одна деталь – охорону «Межигір’я» здійснює приватна фірма. Її назва – ТОВ «Делліт».

Це – ще один ланцюжок. Засновником охоронної фірми «Делліт» є такий собі Колесніков Олександр Юрійович, мешканець… правильно, міста Донецьк.

Ця людина також була в числі акціонерів компанії «Веспром», яка володіла каналом НТН, що неофіційно належав депутату-регіоналу Едуарду Прутніку.

Однак є ще одна доріжка, яка веде до Януковича. Колесніков Олександр Юрійович є також директором ТОВ «Едельвейс». Ця компанія вже зустрічалася нам в процесі розплутування корупційної павутини.

У «Едельвейсу» два акціонери. Перший – фірма «Кепітал Білдінг Корпорейшн», до числа кінцевих акціонерів якої входить Олександр Янукович – старший син лідера Партії регіонів. Другий акціонер «Едельвейсу» – це такий собі пан Павло Литовченко, який входить до засновників… фірми «Танталіт», що володіє «Межигір’ям».

Коло замкнулося. Тобто 140 гектар «Межигір’я» охороняє фірма людини, яку син Януковича наймав на роботу в іншій компанії.

Цікаво, що рік тому, в лютому 2008-го «Делліт» був позбавлений ліцензії на охоронну діяльність. Однак цього року їм цей дозвіл поновили – за клопотанням депутатів-регіоналів.

Лідер нинішніх президентських перегонів може безкінечно довго переконувати, що не має стосунку до всього «Межигір’я» і його власність обмежується лише невеликим «барським маєтком». Але навколо «Межигір’я» спливає ціла сузір’я фірм та фізичних осіб, які пов’язані з самим Януковичем, його старшим сином або найближчим оточенням з числа депутатів.

_Picture_file_path_13524

«Межигір’я». Фото з супутника

P.S. «Роздержавлення» урядових резиденцій у такий нахабний спосіб, як сталося з «Межигір’ям» – це безпрецедентний випадок в історії України.

Справді, високопосадовці часто беруть в довгострокову оренду будинки, що належать ДУС, або укладають угоди на покращення житлових умов і перебудовують хатинки.

Але масштаби цих операцій непорівнянні з тим, як за Януковича було виведено «Межигір’я». У процесі підготовки над цим матеріалом автор знайшов лише одну аналогію.

Наприкінці 1996 року будинок відпочинку «Пуща-Водиця» передав дніпропетровській компанії «ПриватПромСервіс» в оренду на 49 років будинки 14, 14-а, земельну ділянку площею 8 гектарів та водоймище площею 0,8 га.

Розмір оренди склав аж 6 740 гривень на рік. А користувався цими будинками… тодішній прем’єр-міністр Павло Лазаренко.

Між фірмою, яку заснувала депутатка з його фракції «Громада» Наталія Донець, та самим Лазаренком було укладено «договір найму». За ним Лазаренку безстроково передавалися будинки, ділянка лісу та водоймище, а прем’єр у рахунок оплати віддав компанії в користування власну квартиру в Дніпропетровську. Разом з меблями.

Правда, нагадує байку Януковича, що заради маєтку в «Межигір’ї» він продав усе, що було?

Довго пожити на таких умовах Лазаренко не зміг – утік до Америки. Натомість Янукович має всі шанси назавжди закріпитися у «Межигір’ї» – вже у статусі президента України.

Сергій Лещенко