Aдекватність Януковича

Коли Володимир Путін виступає перед своєю ручною Думою і пояснює їй, як він добре працював в якості прем`єра за минулий період, то це проходить, тому що Дума ручна, а 'громадяни Росії пішли у відпустку'.

Але, для того, щоб схоже заявити в Києві українському президентові, та ще своїм громадянам, потрібно просто втратити адекватність. Питання лише в тому, наскільки вона втрачена.

І справа тут зовсім не в тому, наскільки хороші чи погані останні російсько-українські домовленості по газу і флоту. Зрозуміло, що їх можна трактувати по-різному.

Проблема в тому, що Віктор Янукович, нещадно критикуючи Ющенка, сам загнав себе в його шкаралупу і точно, як Ющенко готує свою поразку.

І ось чому.

Як ми пам`ятаємо, у Ющенка було своє розуміння того, хто герой, а хто зрадник, з ким треба дружити, а кого вважати ворогами України. Проблема була лише в тому, що більше половини країни вважала, що він немає рації. Далі спрацювали демократичні вибори, і Ющенко пішов. Пішов, власне, бо виявився президентом не всіх громадян, а меншої їхньої частини.

Янукович іде до свого падіння по шляху Ющенка не тому, що уклав угоди з Росією, а тому що вважає їх єдино вірними. Але рахувати їх єдино вірними, при тому, як їх затверджували в Раді — під кидання яєць у нещасного спікера Литвина і вибухів димових шашок, може тільки неадекватна людина.

Точно, як Путін, Янукович проштовхує, продавлює своє рішення в Раді, не домігшись консенсусу, не провівши кропіткої роботи по створенню віртуальної коаліції з підтримки севастопольської-газового договору.

Але ж саме так чинив і Ющенка: він сказав, що Бандера — герой і Бандера став героєм.

Але прийшов Янукович і все скасував.

Точно так само будь-який новий президент скасує всі угоди Януковича, назвавши їх шкідливими для України.

А новий президент їх обов`язково скасує, можу посперечатися.

І, повторю, не тому, що угоди погані, а тому що авторитарно породжене, гине від такого ж авторитарного рішення — іншого не буває.

Янукович заявляє, що йому було «непросто поновити довіру російського керівництва».

Такі фрази говорили голови колгоспів, каючись за невчасно зібраний урожай перед районним партбюро.

Але Президент країни не може «відновлювати довіру» сусіда, не переконавшись у порядності цього сусіда.

А вважати його таким тільки за те, що він підтримував тебе на виборах, занадто короткозоро — а раптом сусід почне підтримувати іншого?

І ще Янукович кинув дві репліки: «опозиція розхитує стабільність» і що Україні потрібна «міцна вертикаль влади».

Ми все це вже чули від Путіна.

Але Янукович не Путін, а українці не росіяни.

Дуже складно вибудувати путінську вертикаль і задавити опозицію, коли по телевізору показують, як твої ідеї закидають яйцями.

Показують у прямому ефірі.

Матвій Ганапольський

zp8497586rq